1 Aralık 2016 Perşembe

KOZMETİK SÖZLÜK

KOZMETİK SÖZLÜK
Alfa lipoik asit: Son dönemin gözde antioksidanlarından biri olan alfa lipoik asit, cilt hücrelerinizi serbest radikallere karşı koruyor. Ayrıca cilt hücrelerini yenilemeye yardımcı oluyor. Kırışıklıkları engelleyip cildin daha genç, parlak ve duru görünmesine katkı sağlıyor. 
BB krem: BB kremler, cildi korurken nemlendiriyor; kırışıklıkları azaltırken güneşin zararlı etkilerine karşı koruyor; yaşlılık lekelerini azaltırken fondöten görevi görüyor; antioksidan içerirken ton farklılıklarını mükemmel kapatıyor. Açılımı “Blemish Balm Cream” olan bu krem, piyasaya ilk olarak bir Alman dermatolog tarafından estetik operasyonlar sonrası oluşan hassasiyeti, sivilceleri, lekeleri ve izleri önlemek için lanse edildi. 
CC Krem: BB kremin kozmetik dünyasındaki başarısının hemen ardından ortaya çıktı. Color Control yani renk düzenleyici olan bu krem cilt tonunu eşitlemeye yardımcı oluyor. BB kremden farkı ise, hem daha inceltilmiş hali hem de kapatıcılık özelliği daha yüksek.  
Dermokozmetik: İlaçlar kadar hassas testlerden geçen, kilinik şartlarda geliştirilen ve test edilen ürünler dermokozmetik adı altında toplanıyor. Cilt problemlerini çözmeye yöneliktir.
Elastin: Yaş ilerledikçe cildin ana bileşenleri de yaşlanıyor. Cildin ana bileşenlerinden biri olan elastin molekülleri cildin sıkı olmasına destek oluyor. Güneş ışınlarının zararlı etkileri elastinin bozulmasına neden olan faktörlerden biri.  
Fondöten: Makyaj malzemelerinin arasında belki de en önemli yere sahip olan renkli kapatıcıya fondöten deniyor. Cilt tonuna uygun bir fondöten seçimi kusursuz makyajın en önemli anahtarı olarak kabul ediliyor. 
Gommage: Silme anlamına gelen bu terim kozmetik dünyasında vücudu ölü hücrelerden arındırmaya yarayan krem veya jellere deniyor. Bu ürünler ölü deriyi nazikçe temizlemek için kullanılıyor.  
Highlighter: Yüz hatlarını ortaya çıkarmaya yarayan ışıltılı makyaj ürünlerine verilen isim. Makyaj sırasında vurgulamak istediğiniz bölgeleri (yüzden yüksekte olan elmacık kemikleri, kaş kemiği gibi bölgeler) ortaya çıkarmanıza yardımcı olan highlighter’lar krem, jel veya pudra halinde olabiliyor.  
İzoflavon: İzoflavonlar bitkisel östrojenler olarak da biliniyor. Antioksidan özellikleri yanında cilt yenilenmesini kolaylaştırdıkları ve deri yaşlanmasını geciktirdikleri belirtiliyor. Bu nedenle bazı dermokozmetiklerin içinde de bulunuyor.  
Jojoba yağı: Güçlü bir nemlendirici olan jojoba yağı, jojoba bitkisinden elde ediliyor. Özellikle saç bakım ürünlerinde kullanılan jojoba yağı, saç kırılmasını engelleyici, saçı düzgünleştirici ve kepek oluşumunu önleyici özellikler taşıyor. Akneler üzerindeki etkisiyle sivilceli ve yıpranmış ciltlere fayda sağlıyor.   
Kapatıcı/ Concealer: Göz çevresindeki renk farklılıklarını, kızarıklıkları veya göz altı morluklarını kapatmak için kullanılan krem. 
Luminizer: Highlighter gibi aydınlatıcı olarak kullanılan bir ürün. Yanak ve dekolte bölgesinin daha aydınlık görünmesi çin kullanılıyor.  
Makyaj bazı/ Primer: Fondötenin kalıcılığını artırmak, daha doğal görünmesini sağlamak ve fondöteni cilde daha iyi yedirebilmek için kullanılan krem. Primer sürdüğünüzde daha pürüzsüz bir makyaj elde edebilirsiniz.  
Nude: Güzellik dünyasında çıplak ten rengini ifade eden nude terimi, makyaj yapıp da hiç yapmamış gibi görünmenizi sağlayan renkler için kullanıyor. Özellikle nude rujlar kadınların makyaj çantalarının vazgeçilmezi haline geldi.  
Otobronzan: Bronzlaştırıcı olan bu ürünler, birleşimindeki dehiroksiaseton nedeniyle bazı proteinlerle birleşerek deriye bronz görüntüsü veriyor. Kullanmadan önce cildi iyice nemlendirmek gerekiyor. Yanlış uygulamalar dalgalı görünüme sebep olabiliyor. 
Paraben: Kozmetik ürünlerin içeriğinde yer alan parabenler, ürünlerin raf ömrünü uzatıcı olarak kullanılıyor. Alerjik reaksiyonlara sebep olabilen parabenli ürünleri hamilelerin kullanmaması öneriliyor. Makyaj malzemesi, nemlendirici, saç bakım ürünü ve diş macunu gibi pek çok üründe bulunuyor.  
Retinol: Bildiğimiz A Vitamini’nin en aktif ve en saf formuna retinol deniyor. Cildin hücre yenilenmesini sağlamaya yardımcı oluyor. Gece-gündüz pek çok kremde bulunuyor.  
Sebum: Cildin kendini korumasını sağlayan ince tabaka halinde yağ bezeleri salgısı. Yağlı ciltlerde olan sebum fazlalığı yağlı-parlak bir görünüme, alın-burun- çene çevresinde görülen siyah noktalara ve aknelere sebep oluyor. 
Transparan pudra: Makyajın üzerine uygulanan fiksleme ve matlaştırma efekti veren toz pudralara deniyor. Bir nevi son rötuş pudrası da diyebilirsiniz. Bir ponpon aracılığıyla kullanılması öneriliyor. 
UV ışınları: Güneşten gelen görünmeyen zararlı ışınlara ultraviyole deniyor. Uzun dalga boyunda olan UVA cildin daha alt tabakalarına ulaşarak cildin esnekliği üzerinde kalıcı zararlara yol açıyor. Kısa dalga boyu olan UVB ise cildin dış tabakalarında yanmaya yol açıyor ve cildi yaşlandırıyor. 
Waterproof: Su geçirmez anlamına geliyor. Çoğunlukla göz makyajı ürünlerinde suya dayanıklılık özelliği tercih ediliyor. 
Yüz yogası: Yaşlılık belirtilerine karşı etki sağlaması için yapılan yüz egzersizleri. Her gün düzenli uygulandığında genç bir cilt vadediyor. 
Zigomatik kaslar: Üst dudağı kaldırarak gülmeyi sağlayan yüz kasları. Gözlerin alt ve yan kısımlarında, elmacık kemiklerine karşılık düşen yüz bölgesine de zigoma deniliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder